گزارش «خبرجنوب» از حداقل مخارج یک خانواده در نوروز

برای گذراندن 13 روز اول سال باید حداقل بیش از 30 میلیون تومان کنار بگذارید

فاطمه ایزدی- «خبرجنوب»/ صدای پای نوروز در آخرین روزهای اسفندماه گره خورده و مردم این روزها در تب ..." />

تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب تعالی دانش تبلیغات خبر جنوب
تبلیغات خبر جنوب تبلیغات خبر جنوب
جیب تکانی‌تنها در 13 روز :: روزنامه خبر جنوب :: نیازمندیهای خبر جنوب
NID : 197659939
1401/12/28

جیب تکانی‌تنها در 13 روز

گزارش «خبرجنوب» از حداقل مخارج یک خانواده در نوروز

برای گذراندن 13 روز اول سال باید حداقل بیش از 30 میلیون تومان کنار بگذارید

فاطمه ایزدی- «خبرجنوب»/ صدای پای نوروز در آخرین روزهای اسفندماه گره خورده و مردم این روزها در تب‌وتاب خرید عید هستند. هر چند همه برای خرید اقلام نوروز، شور و شوق دارند اما کافیست یک حساب سرانگشتی کنید تا متوجه شوید هزینه‌های یک عید 13 روزه چقدر پای مردم آب مي‌خورد. از شستن فرش و قالی گرفته تا خانه‌تکانی و گردگیری، تهیه سفره هفت‌سین و خرید لباس نو، آجیل، میوه، شیرینی و اقلام اساسی، چندین میلیون تومان پای خانواده‌های ایرانی تمام مي‌شود و جالب اینجاست که اگر در نوروز، هوس یک سفر چند روزه به نزدیک‌ترین نقطه به سرتان بزند، باید بیش از 10 میلیون تومان کنار بگذارید. 
به‌جا آوردن رسم و رسوم دیرین نوروز، هزینه‌هایی دارد که با توجه به شرایط فعلی اقتصادی برای بسیاری از خانواده‌ها سنگین است. اگر بخواهید دو قالی 
12 متری برای شست‌وشو به قالیشویی بدهید و یا برخی وسایل تمیزکننده برای گردگیری بخرید، حداقل باید حدود یک‌میلیون تومان هزینه کنید. در عین حال یک خانواده چهار نفره اگر بخواهند با یک‌دست لباس نو با قیمت بسیار معمولی به پیشواز سال نو بروند نیز حداقل باید حدود 6 میلیون تومان هزینه کنند. اگر مبنا را بر حداقل بگذاریم، برای تهیه یک سفره هفت‌سین معمولی نیز حداقل بین 200 تا 300هزار تومان باید پول خرج کنید. در صورتی که مي‌خواهید آجیل بخرید و با شیرینی‌های رنگارنگ، نوروزتان را جشن بگیرید، حسابی باید دست به جیب شوید؛ چراکه برای خرید دو کیلو آجیل حداقل یک‌میلیون تومان و برای دو جعبه شیرینی بیش از 500هزار تومان پول نیاز است.  
با قیمت‌های نجومي ‌آجیل و شیرینی، احتمالا پذیرایی اصلی در عید نوروز، میوه است که البته برای خرید 10 کیلو سیب و پرتقال حداقل باید 800هزار تومان کنار بگذارید تا بتوانید تا پایان نوروز از مهمانان خود پذیرایی کنید. یکی از رسم و رسوم ایرانی‌ها دادن عیدی به کوچک‌ترهاست. اگر یک خانواده بخواهد فقط به 10 نفر از بستگان خود حداقل 200هزار تومان عیدی بدهد، باید 2میلیون تومان برای عیدی در نظر بگیرد. 
در این میان اما برخی خانواده‌ها دوست دارند در تعطیلات به هم پیوسته نوروز به سفر بروند. هزینه‌های مسافرت قابل سنجش نیست و هزینه‌های آن بسته به مقصد سفر و احتساب قیمت بلیت اتوبوس، قطار، هواپیما و بنزین وسیله شخصی و حتی پول هتل، غذا و هزینه‌های تفریحی، متفاوت است، اما اگر در نظر بگیرید که یک خانواده چهار نفره شیرازی مي‌خواهند با خودروی شخصی، یک سفر سه‌روزه به اصفهان بروند، با احتساب خوراک، اقامت و هزینه‌های جانبی حداقل باید بین 6 تا 10میلیون تومان پول کنار بگذارند. شیرازی‌ها از قدیم‌الایام همچون مردم دیگر شهرها عادت دارند در ایام نوروز مهمانی بدهند. اگر در نظر بگیرید که یک خانواده بخواهد حداقل برای سه مهمانی غذا تهیه کند، با هزینه‌های سرسام‌آور گوشت، مرغ، برنج، روغن و سایر اقلام اساسی حداقل باید 4میلیون تومان هزینه کند که البته بسته به تعداد مهمان‌ها و غذاهایی که در مهمانی سرو مي‌شود، این هزینه‌ها کم و زیاد مي‌شود. در هر حال برای از سر گذراندن 13 روز اول سال باید حداقل بیش از 30میلیون تومان کنار بگذارید و با جیب‌تکانی به پیشواز سال نو بروید. /انتهای متن/
مشاهده : (30) بار
صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریات بین المللی خبر : حسین واحدی پور
License owner & Editor in Chief: HosseinVahedipour
Copyright © 2013 KHABAR International Publications Group. All rights reserved.